Профілактика отруєнь


Харчові отруєння

Кожна людина знає основні принципи правильного харчування, а також гігієни харчування. Насправді медична статистика невблаганна: більшість випадків токсикоінфекцій походить від неуваги до правил зберігання і приготування їжі в побуті. Ретельно виконувана гігієна харчування і профілактика харчових отруєнь допоможуть уникнути важких захворювань. Інфекція може проникнути в продукти або страви на будь-якому етапі зберігання і приготування їжі. Заражені продукти, погано вимиті і недостатньо оброблені термічно, можуть стати причиною важких отруєнь людини. Страви, вже приготовані, при неправильному зберіганні також можуть стати причиною харчового отруєння. Причиною побутових отруєнь також є свідомо неїстівні і отруйні речовини і рослини: випадково зібрані отруйні гриби, ягоди, токсичні рослини, а також фрукти і овочі, які зазнали впливу надмірної кількості токсинів ззовні, добрив, нітратів.

Причиною харчових отруєнь є:
 • бактеріальні збудники (мікроорганізми, які викликають інфікування і отруєння);
 • небактеріальні з'єднання (отрути, отруйні гриби і ягоди, надмірно вжиті лікарські рослини, хімічні токсини).
Отруйні мікроорганізми або токсини можуть потрапляти в продукти з пилом, забрудненою водою, від брудних рук і посуду, від хворих тварин. Дуже часто збудників інфекції до збережених продуктів приносять миші, щури або мухи. Як правило, на наших кухнях зберігається вологе середовище, з безліччю залишків органічних речовин на столах, дошках для оброблення продуктів, в раковині і холодильнику. Це є сприятливою умовою для розмноження патогенної мікрофлори, невидимої оку, яка легко переселяється на посуд і продукти, заражаючи їх. В процесі своєї життєдіяльності патогенні мікроорганізми виділяють багато токсинів, які і отруюють організм людини, потрапивши в нього із зараженою їжею. Найбільш часто зустрічаються такі захворювання, як ботулізм, сальмонельоз, стафілококові інфекції, псевдотуберкульоз, бруцельоз.

Гігієна харчування та профілактика харчових отруєнь

Щоб уникнути харчових отруєнь, потрібно виконувати прості правила гігієни харчування, зберігання і приготування їжі:
 1. Дотримуватись правил особистої гігієни, мити руки якомога частіше, особливо - після відвідування громадських місць і туалету. При приготуванні їжі можна користуватися одноразовими гумовими рукавичками.
 2. Кухонний посуд, плиту, поверхню стола, раковину, інвентар мити спеціальними засобами і містити в чистоті.
 3. Продукти, що вживаються в їжу, повинні бути свіжими, або збереженими з усіма правилами обробки і зберігання кожної групи продуктів.
 4. Для оброблення свіжих і вже готових продуктів потрібно використовувати різні ножі і обробні дошки.
 5. Захищати продукти від комах і гризунів.
 6. Продукти не зберігати відкритими, на підлозі.
 7. По максимуму ізолювати продукти від потрапляння повітря, посуд накривати кришками, миски затягувати харчовою плівкою.
 8. Відро для сміття слід обробляти дезінфікуючими засобами, потрібно закривати його кришкою, і звільняти від сміття якомога частіше.
 9. М'ясо і рибу, дрібно порізані, не можна розморожувати у воді.
 10. Фрукти і овочі, зелень потрібно замочувати у воді, підкисленій оцтом, а потім промивати під проточною водою.
 11. Загальна температура зберігання готових продуктів - +5 градусів.
 12. Холодні страви потрібно використовувати протягом двох діб.
 13. Розігріта їжа повинна зберігатися не більше двох годин.
 14. По максимуму потрібно обмежувати контакт їжі і рук.
Якщо на кухні забезпечені вищевказані правила гігієни харчування, то ризик отримати харчові отруєння зведений до нуля.

Щоб убезпечити продукти, більшість з них ми піддаємо тепловій обробці. Найбільш повно захищає продукти від розмноження мікробів такий вид теплової обробки, як варіння. При варінні продуктів досягається однакова температура як рідини, так і, наприклад, середини шматка м'яса, температура +80 градусів. При смаженні продукт розігрівається тільки на поверхні, а всередині, в залежності від товщини шматка, температура може бути від +40 до +60 градусів, що не забезпечує повне знезараження продукту. М'ясо повністю буде знезаражене при варінні 2,5 години, птиця тушкою - 1,5 години. В їжу не потрібно вживати продукти сумнівної якості (дуже часто люди це роблять з метою економії), невідомих грибів і ягід, позеленілу або з паростками картоплю, пошкоджені шкідниками або гниллю овочі. Не можна зберігати продукти, особливо кислі, в цинковому посуді, в пошкодженому емальованому посуді. Гончарні вироби можуть бути зроблені з глини, що містить велику кількість свинцю, і викликати важкі отруєння свинцем. Консерви після розтину металевих банок перекладати в скляний або фарфоровий посуд. По можливості фарш робити самим і не купувати подрібнене м'ясо на ринку. Купувати субпродукти потрібно тільки свіжі, не допускати їх тривалого зберігання вдома. Субпродукти потрібно ретельно промивати і відварювати. Торти з кремами, тістечка мають термін зберігання 10-24 години. Не варто вживати кремові кулінарні вироби пізніше цього терміну. Ретельно закривати в холодильнику продукти, особливо ті, які не проходять кулінарну обробку: сметану, масло, сир, ковбасу, паштети. Не зберігати на одній полиці в холодильнику сирі продукти і вже приготовані страви, особливо у відкритому посуді. Контейнери для зберігання продуктів повинні ретельно герметично закриватися.

Правильна гігієна харчування і профілактика харчових отруєнь допоможуть уникнути важких захворювань від неправильно приготованих, або збережених з порушенням санітарних норм, продуктів.