Рік англійської мови в Україні
(заходи ЧВКУ КНТЕУ, спрямовані на виконання наказу Президента)


Враховуючи роль англійської мови у міжнародному спілкуванні, на виконання наказу Президента України № 641/2015 "Про оголошення 2016 року Роком англійської мови в Україні", Чернівецьке вище комерційне училище Київського національного торговельно-економічного університету розробило комплекс англомовних заходів, спрямованих на розширення доступу учнів до світових економічних, соціальних, освітніх і культурних можливостей.

Палітра проведених заходів була різнобарвною і охоплювала всі сфери навчально-пізнавальної діяльності закладу: фахові тренінги з англійської мови професійного спрямування для потенційних учасників міжнародних конкурсів професійної майстерності; презентації індивідуальних та групових англомовних учнівських проектів "Святкова кухня США"; ретроспективні перегляди англомовних кінофільмів фахового спрямування до 400-річчя з дня народження В.Шекспіра; фахові консультації для викладачів та майстрів ЧВКУ КНТЕУ щодо використання англомовного контенту відеороликів You-Tube; проведення засідань англомовного гуртка; участь студентів у І-ІІ етапах Всеукраїнської олімпіади з англійської мови тощо. Величезним успіхом користувалися масові позакласні інтерактивні заходи, особливу увагу яких було звернуто на професійну спрямованість і прикладний аспект застосування англійської мови, адже учні ЧВКУ КНТЕУ часто виїжджають на міжнародні конкурси з кулінарного мистецтва, де робочою мовою є саме англійська. Тому колективом викладачів училища було обрано стратегію міжнародного співробітництва щодо залучення до викладання англійської мови іноземних фахівців, у тому числі волонтерів Корпусу миру (США).

Зокрема, у рамках тижня іноземних мов, 11 березня 2016 року, викладач англ. мови Семенко А.А. провела цікавий захід - відкрите засідання англомовного гуртка "The Sun of Succes" ("Сонце успіху") у формі інтегрованої дискусії з носієм мови, керівником англомовного центру "AMERICANA" Денієлем Хайденом. Метою заходу було зацікавити учнів вивчати англійську мову та довести, що мовний бар'єр не так важко подолати, як здається на перший погляд. Змістовними були також захисти англомовних учнівських проектів-презентацій "Сучасний потенціал і перспективи розвитку готельного бізнесу на Буковині", проведені у групі АБ 11-15 (10 березня 2016 року).

15 березня 2016 року учні групи ТТ-15 взяли участь у надзвичайному дійстві - інтерактивному навчально-виробничому проекті "Англійська мова як інструмент особистісного і професійного зростання". Разом з учнями училища у проекті були задіяні студенти другого курсу кафедри англійської мови факультету іноземних мов ЧНУ імені Юрія Федьковича. Ініціаторами та координаторами експерименту виступили: Лора Холл (волонтер Корпусу миру США), викладач кафедри англійської мови факультету іноземних мов ЧНУ імені Юрія Федьковича Олена Кравченко та к.п.н., доц., викладач ЧВКУ КНТЕУ Веронія Мартинюк. Успіху проекту сприяли його керівники: зав. кафедрою англ. мови ЧНУ проф. Н.Г. Єсипенко та директор ЧВКУ КНТЕУ М.В. Кирилюк.

Проект мав двоєдину мету: а) поєднати теоретичні та практичні знання про британську кухню; б) практикувати англійську мову у професійному середовищі. Тому надзвичайно важливим було досягнути координації дій між виконавцями (учнями-кондитерами) та англомовними інструкторами (студентами ЧНУ). Групи займалися дуже цікавою справою - пекли традиційний британський десерт "Scones". У цьому їм допомагали професіонали - викладач спецдисциплін Г.М. Корбут та старший майстер М.М. Гаврилюк.

Протягом академічної години у відеорежимі за англомовним експериментом спостерігали викладачі та майстри училища. Завершальним акордом дійства була церемоніальна подача свіжоспечених виробів і коментування їхніх смакових особливостей.

Як висловилася координатор проекту Лора Холл, викладач із США, саме такі інноваційні технології співробітництва сприяють якісному засвоєнню англійської мови у професійному середовищі. А студенти і учні, які були у захваті від дійства, висловили бажання продовжити експеримент і потренуватися у спільному приготуванні страв американської кухні, because practice makes perfect!

28 травня 2016 року відбулась історична подія - Україна зробила спробу побити світовий рекорд і провести наймасштабніший інтерактивний урок англійської мови. Щоб побити існуючий світовий рекорд, необхідно було зорганізувати 7000 учасників, адже на даний момент рекорд, встановлений у Німеччині, складає 6287 людей. Британська Рада та організація "Go Global" у співпраці з Посольством США та Американським домом у Києві зібрала молодь України, щоб встановити новий світовий рекорд Гіннеса. Така ініціатива стартувала під час Американських днів у Львові. Інтерактивний урок, тривалістю у 35 хвилин, одночасно проводився по всій Україні і транслювався в он-лайн режимі на весь світ: https://www.youtube.com/watch?v=VXspHSSPZxc. Урок англійської об'єднав українців у понад 50-ти містах: від Івано-Франківська та Львова до Маріуполя і Краматорська, від Одеси та Миколаєва до Києва й Чернігова.

Чернівці теж приєдналися до такої події. У складі представників молоді Буковини були й наші студенти (координатори - Курик Т. та Мартинюк В.А.). У Чернівцях цей унікальний урок відбувався у приміщенні обласної бібліотеки ім.Івасюка на базі бібліотечного ресурсного центру "Вікно в Америку", що діє за підтримки Посольства США в Україні.

Масовий урок англійської пройшов у форматі розмовного клубу, під час якого вчителі ставили запитання, а учасники відповідали на них, спілкуючись між собою. Завершився урок підсумковим тестом. У рамках уроку проходили конкурси "Найстарший учасник", "Наймолодший учасник", "Найкраще фото", "Найбільш творче використання логотипу Україна Speaking", "Найбільш незвичайне приміщення" і "Найбільше приміщення за межами Львова". Було вручено призи і членам нашої команди.

Усіх учасників дійства привітав президент України. Проведення цього унікального наймасштабнішого уроку підтримали Міністерство культури України, програма Capital English, Британська Рада в Україні, America House та Window on America.

У жовтні 2016 року група КнК 9-14, під керівництвом к.п.н. доц. Мартинюк В.А., провела демонстраційне заняття "Розмаїття американської кухні". Основою ідеї став американський фестиваль Halloween, метою - вивчення міжнародного кулінарного досвіду. Заняття проводилося у формі рольової гри, коли кожен учень не тільки розповідав про національну американську кухню, а й демонстрував свої професійні вміння кондитера. На занятті були присутні майстри-кондитери, викладачі, учні з інших груп. Усі були у захваті від смаколиків, виготовлених, описаних і рекламованих засобами англійської мови. Незабутнє враження справив виступ старшого майстра М.М. Гаврилюк, яка професійно оцінювала презентації учнів, коментувала якість продукції і брала участь у конкурсах. Щиро аплодували учні викладачу І.П. Гуцул, коли вона різними мовами вітала всіх присутніх з чудовою нагодою продемонструвати кулінарну майстерність у досить незвичному середовищі.

У листопаді 2016 року гуртківці других курсів, під керівництвом викладача Сулими Т.Ф., підготували і провели відкрите засідання англомовного гуртка на тему "День подяки у США - традиції святкового столу".

У грудні 2016 року, відповідно до постанови МОН України, викладачем Мартинюк В.А. було організовано відкритий інтерактивний захист англомовних учнівських проектів "Перспективи розвитку туристичного бізнесу на Буковині", де учні групи АБ 11-16 продемонстрували досить високий рівень підготовки з англ. мови за професійним спрямуванням, розповідаючи про атракційні місця Буковини та особливості формування турпакетів туристичного бізнесу.

Успіх заходів показав, що викладачі та студенти ЧВКУ КНТЕУ чітко усвідомлюють, що володіння англійською мовою є однім із пріоритетів національної політики України. Указ Президента України "Про оголошення 2016 року Роком англійської мови в Україні" - це потужний стимул для вивчення англійської мови як мови міжнародного спілкування. Завдання Року англійської мови у ЧВКУ КНТЕУ, а отже вивчення іноземних мов у цілому - зробити вивчення англійської мови популярним. Метою проведених заходів було підвищити попит на вивчення англійської мови, доступ до глобальних знань, інформації та загальноєвропейських цінностей.


Фото: